+38 (057) 782 82 12

  

Передзвоніть мені

Пн-Пт 9:00-18:00

Законодавчі вимоги до використання ПЗ

Законодавчі вимоги до використання ПЗ

Програмне забезпечення Microsoft - об'єкт авторського права, які захищена діючими законами України та міжнародними угодами. Згідно з цими нормативними актами, це відноситься до всіх програмних продуктів, незалежно від того, на яких пристроях воно встановлено, чи використовується на жорсткому диску пристрою, он-лайн або в хмарі. Будь-яке використання програмних продуктів вимагає дозвіл правовласника - ліцензії на право використання програмного продукту.

У ліцензійній угоді на будь-який програмний продукт вказані умови його використання і застосування, з ним пропонується ознайомиться перед установкою програмного продукту на пристрій користувача. Це саме те вікно, яке виникає перед установкою, в якому все по звичці ставлять галочку і скоріше натискають кнопку «Далі». Хоч раз в житті витратьте трохи часу і прочитайте його повністю, для уявлення про те, які правила і рамки пропонує вам правовласник.

Залежно від продукту і типу його поширення, ліцензія може бути оформлена як в паперовому, так і в електронному вигляді. Останнім часом серед правовласників більшої популярності набувають електронні версії та передплати

До них відносять:

  •     Сертифікат відповідності - наклейка на пристрої;
  •     Бланк ліцензії OLP - підписана угода з Microsoft;
  •     Оригінальний носій CD, DVD, USB-flash;
  •     Первинні бухгалтерські документи про придбання ПЗ у партнерів Microsoft.

До порушень в сфері обігу неліцензійного ПЗ можна віднести поширення та копіювання піратського ПЗ, продаж ПК з встановленим неліцензійним ПЗ, використання неліцензійного ПЗ в своїй господарській діяльності.

На прикладі використання неліцензійного ПЗ українськими підприємствами зупинимося докладніше. Відповідальність за всі порушення законів при роботі підприємства, згідно чинного Законодавства України, несе його керівник. При наявності посадової особи, наказом уповноваженого і призначеного відповідальним за роботу комп'ютерної техніки на підприємстві (системний адміністратор, ІТ-фахівець, ІТ-інженер) відповідальність буде спрямована на нього. Але крім відповідальності посадових осіб, будуть накладені на саме підприємство - юридична особа, яка в своїй комерційній діяльності використовувало неліцензійне програмне забезпечення.
Відповідальність за використання піратського софту

За використання і поширення неліцензійного ПЗ чинним законодавством передбачені:

  •     Громадянська відповідальність - відшкодування збитку від використання неліцензійного ПЗ за ринковою оцінкою;
  •     адміністративна відповідальність - штраф до 3400,00 грн. і конфіскація носіїв з неліцензійним ПЗ;
  •     кримінальна відповідальність - штраф до 51000,00 грн. або виправні роботи до 2-х років або позбавлення волі до 6 років + конфіскація носіїв з неліцензійним ПЗ.

    При розрахунку збитку буде використана вартість поточної коробкової версії продукту на всіх комп'ютерах, де вони були виявлені. Для переходу в статус кримінальної відповідальності досить буде 3-4 комп'ютерів із встановленою Windows і Office на кожному. Таким чином, при виявленні контролюючими органами неліцензійного ПЗ на комп'ютерах підприємства, потрібно буде і оплатити вартість цього ПО, і придбати його в тому ж обсязі, таким чином підприємство змушене буде переплатити як мінімум удвічі від існуючої ринкової ціни.

    Для тих користувачів, у яких встановлено ліцензійне ПЗ просимо звернути увагу на повноту відображення його придбання в обліку і тримати ці документи в спеціальному місці на випадок появи запитів від контролюючих органів. Чи не здавати ці документи в архів після проведення планових перевірок, якщо комп'ютери з цими продуктами продовжують використовуватися в повсякденній практиці підприємства.

    При грамотному і кваліфікованому підборі ПО витрати на 1 робоче місце не будуть непідйомними для компанії, не обов'язково одноразово купувати, прорахуйте можливості поетапної легалізації - підрозділ в квартал, наприклад.

    У підборі необхідних продуктів і типів ліцензування Вам завжди будуть готові допомогти фахівці нашої компанії.